هشدار ارتش سویدن به شهروندان به آمادگی برای حمله روسیه

مقام‌های رده بالای دولت سویدن هفته گذشته با هشدار صریح مبنی بر اینکه ممکن است جنگ گریبان سویدن را نیز بگیرد و هر شهروند باید خود را برای چنین موقعیتی آماده کند، ملت را شوکه کردند. برخی هشدار را جدی گرفته و به فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند و برخی دیگر رهبران کشور را به ایجاد ترس غیرواقعی متهم کردند.

شبکه فرانس ۲۴ در گزارشی به وضعیت جامعه سویدن پس از هشدار مقام‌های این کشور در خصوص احتمال نزدیک بودن جنگ پرداخته است.

در این گزارش آمده است: گوستاو والبوم، کشاورز ۳۷ ساله که قبل از تعلیق خدمت سربازی اجباری در سویدن به سربازی رفته بود از فراخوان مقام‌های کشورش برای آماده شدن مردم برای جنگ چندان شگفت زده نشده است.

او در این خصوص می‌گوید: «واقعیت این است که سویدن از نظر جغرافیایی بسیار نزدیک به روسیه است و ما می‌دانیم که مسکو اصلا قابل اعتماد نیست. ضمن اینکه موارد جاسوسی اخیر و تلاش‌های این کشور برای نفوذ به سویدن را هم نمی‌توان فراموش کرد. در نتیجه نمی‌توان از این هشدار شگفت زده شد.»

والبوم می‌گوید بلافاصله پس از اعلام مقام‌های کشورش مانند بسیاری دیگر از سوئدی‌ها به فروشگاه رفته و«کیت بقا» برای خود و خانواده‌اش تهیه و سوخت ذخیره، مخازن آب، جعبه کمک‌های اضطراری و مخزن آب خریداری کرده است. او می‌گوید از اینکه برخی از مردم سویدن تصور می‌کنند در بیان تهدید اغراق شده، تعجب می‌کند.

کارل اسکار بوهلین، وزیر دفاع سویدن هفته گذشته گفته بود که جنگ می‌تواند به این کشور برسد و مردم این سرزمین واقع در منطقه اسکاندیناوی باید خود را برای شرایط اضطراری آماده کنند.

در ادامه مایکل بیدن، فرمانده کل نیروهای نظامی سویدن هم در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که همه سویدنی ها باید برای جنگ آماده شوند. او همچنین در ادامه افزوده بود: «ما باید متوجه باشیم که وضعیت چقدر جدی است و هرکس به‌طور جداگانه باید خود را از نظر ذهنی خود را برای این شرایط آماده کند.»

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *