طالبان نام چوک «عبدالعلی مزاری» در بامیان را تغییر دادند

مقام‌های محلی «طالبان» در بامیان تایید می‌کنند که نام «چوک مزاری» در شهر بامیان را به نام «چوک قرآن» تغییر داده‌اند.

به گزارش کابل۲۴، در روزهای نخست ورود طالبان به بامیان مجسمه‌ عبدالعلی مزاری نیز در این چوک منفجر شده‌بود.

سیف‌الرحمان محمدی؛ رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفته‌است که پس مسلط شدن طالبان بر افغانستان نام دو چهارراه در این ولایت تغییر یافته است. به گفته او، چوک «شهید مزاری» به چوک قرآن و چوک «شهید جواد ضحاک» به چوک شهدا تغییر نام یافته‌است.

او افزوده که ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان در حال حاضر برنامه‌ای برای تغییر نام دیگر اماکن و جاده‌های بامیان ندارد.

این چوک پیش از روی‌ کارآمدن «امارت اسلامی» با تندیس نشسته و زندگی‌نامه عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی طراحی شده‌بود؛ اما در روزهای نخست تسلط طالبان بر کشور، شب‌هنگام تندیس عبدالعلی مزاری در چوک موسوم به «شهید مزاری» منفجر شد.

عبدالعلی مزاری و جواد ضحاک هردو به دست طالبان کشته شدند.

پیس از این منابع محلی در بامیان به برخی از رسانه‌ها گفته‌بودند که تندیس عبدالعلی مزاری؛ بنیانگذار حزب وحدت اسلامی افغانستان در نتیجه یک انفجار منهدم شده‌است.

برخی منابع ادعا کرده‌اند که انفجار تندیس عبدالعلی مزاری، کار افراد طالبان بوده‌است؛ اما خبرگزاری افق قادر به تایید این ادعا نیست و تاکنون هیچ فرد یا گروهی رسما مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته‌است.

عبدالعلی مزاری؛ رهبر هزاره‌های افغانستان بود که در دوره‌ اول تسلط امارت اسلامی طالبان، در چهارآسیاب کابل، به دست افراد این گروه اسیر و سپس کشته شد.

نابودی تندیس آقای مزاری، با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده‌است.

بامیان در کنترل نیروهای طالیان است؛ اما آن‌ها تاکنون درباره عوامل این رویداد، اظهار نظر نکرده‌اند.

تخریب تندیس مزاری در بامیان با واکنش های گسترده‌ مردم مواجه شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی از مسئولان طالبان خواهان شناسایی هرچه زودتر عاملان این رویداد شده اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *