امریکا حوثی‌های یمن را مجددا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

امریکا روز چهارشنبه ۱۷ جنوری گروه‌ حوثی‌های یمن را به فهرست سازمان‌های تروریستی خود بازگرداند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای با اعلام این مطلب تاکید کرد که این اقدام واشنگتن گام مهمی در جلوگیری از تامین مالی حوثی‌ها و همچنین محدود کردن بیشتر دسترسی آنها به بازارهای مالی به شمار می‌رود.

به گزارش کابل‌۲۴؛ آقای سالیوان البته در ادامه اضافه کرد اگر حوثی‌ها حملات خود در دریای سرخ و خلیج عدن را متوقف کنند، آمریکا فورا در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد.

حملات حوثی‌ها در هفته‌های اخیر به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ باعث شده تا حرکت خطوط کشتیرانی باری در این مسیر پرترافیک با چالش‌های جدی رو به رو شود.

گروه حوثی‌های یمن که پیشتر در فهرست سازمان‌های تروریستی امریکا حضور داشتند در فوریه ۲۰۲۱ با تصمیم آنتونی بلینکن از این فهرست خارج شده بود.

وزیر خارجه امریکا در آن زمان دلیل این تصمیم را اوضاع وخیم انسانی یمن توصیف کرده بود.

با این حال تنش‌هایی که این گروه یمنی در طول هفته‌های اخیر در دریای سرخ ایجاد کرده، واشنگتن را به این نتیجه رسانده که بار دیگر حوثی‌ها را به فهرست سازمان‌های تروریستی باز گرداند.

جو بایدن، هفته گذشته حوثی‌ها را یک گروه تروریستی خوانده بود. همچنین هواپیماهای جنگی، کشتی‌ها و زیردریایی‌های امریکایی و بریتانیایی ده‌ها حمله را علیه حوثی‌ها انجام و مواضع این گروه یمنی را مورد هدف قرار دادند.

با این حال روز چهارشنبه، محمد عبدالسلام، سخنگوی حوثی‌ها به رویترز گفت که این نامگذاری بر عملیات‌هایی که به گفته این گروه در حمایت از فلسطینی‌ها است تاثیری نخواهد داشت و این گروه همچنان کشتی‌های اسرائيلی و یا کشتی‌هایی که به سمت اسرائيل حرکت می‌کنند را مورد هدف قرار خواهند داد.

با تصمیم امریکا، از این پس ممنوعیت‌های سختگیرانه‌ای در قبال ارائه حمایت مادی به اعضای این گروه در نظر گرفته خواهد شد.

با این حال مقام‌های امریکایی گفته‌اند که همچنان کمک‌های بشردوستانه از این تحریم‌ها معاف خواهند بود و این کمک‌ها به مردم جنگ زده یمن ارسال می‌شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *