امریکا پذیرش پناهجو را محدود کرد

وزارت خارجه امریکا روز دوشنبه اعلام کرد که دولت ایالات متحده پذیرش پناهجویان را با هدف افزایش تلاش‌ها برای رسیدگی فوری به درخواست‌های پناهجویان افغانستانی و اسکان ده‌ها هزار مهاجر افغان که وارد امریکا شده‌اند، جز در موارد استثنائی تا ۱۱ چنوری متوقف کرده است.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورو نیوز بنا بر اعلام وزارت خارجه امریکا، طی حدود دو ماه آینده تنها به پناهندگانی که نیاز به پیوستن به خانواده خود در ایالات متحده دارند، جزء موارد فوری هستند یا آزمایش‌های پزشکی و امنیتی آنها در حال انقضا باشد، اسکان داده خواهد شد.

به نظر می‌رسد این تصمیم تحت تاثیر نتایج نشست مجازی روز دوشنبه اعضای ائتلاف «افغان‌اواک»(AfghanEvac Coalition) با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده اتخاذ شده است. ائتلافی از سازمان‌هایی که در زمینه خارج کردن افغان‌های در خطر از افغانستان فعال هستند، در این نشست از دولت امریکا خواسته بودند تا کمک‌هایش را برای خروج این گروه و نجاتشان از تهدیدهای طالبان افزایش دهد.

از اواخر تابستان، نهادها و سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه کمک به اسکان پناهجویان تلاش‌های متحد و همسویی را برای کمک به بیش از ۷۳ هزار مهاجر افغانی که پس از سلطه طالبان بر افغانستان به تمریکا نقل مکان کرده‌اند، آغاز کرده‌است.
آخرین آمارهای دولتی نشان می‌دهد که تقریبا ۴۶ هزار مهاجر افغان در حال حاضر در هشت تاسیسات نظامی در سراسر سرزمین اصلی ایالات متحده به طور موقت اسکان داده شده‌اند. همچنین آمار وزارت امنیت داخلی امریکا نشان می‌دهد که تاکنون، ۲۵ هزار پناهجوی افغانستانی از مکان‌های نظامی خارج شده‌اند که ۱۹ هزار نفر از آنها از سوی نهادها و سازمان‌های غیردولتی اسکان داده شده‌اند.

همچنین دو هزار و ۶۰۰ افغان نیز که اخیرا از این کشور خارج شده‌اند، در خاورمیانه و اروپا در انتظار پرواز به مقصد امریکا هستند.

محدودیت‌های وضع شده در زمینه پذیرش پناهجویان، اگرچه موقتی است ولی تلاش‌های دولت جو بایدن برای تحقق هدف اسکان ۱۲۵ هزار پناهجوی جدید در سال ۲۰۲۲ را دشوار خواهد کرد.

داده‌های دولتی نشان می‌دهد که در ماه اکتبر، ایالات متحده ۴۰۱ پناهنده را پذیرفته که ۸۹ درصد نسبت به سپتامبر کاهش یافته است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *