برنامه جهانی غذا به نیازمندان در افغانستان کمک نقد می‌دهد

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد روز دوشنبه در کابل، پاتیخت افغانستان بین حدود ۳ هزار خانواده افغان پول توزیع کرد.

دریافت کنندگان این کمک مالی خانواده‌هایی بودند که از بحران اقتصادی و انسانی حاکم بر این کشور که از زمان به قدرت رسیدن طالبان شدیدتر شده است، به شدت رنج می‌برند.

آژانس‌های کمک رسانی بین‌المللی هشدار داده‌اند که با ادامه وضع موجود، بیش از نیمی از جمعیت ۳۸ میلیونی افغانستان در زمستان امسال با گرسنگی مواجه خواهند شد.

در جریان کمک رسانی مالی روز دوشنبه، برنامه جهانی غذا به هر خانواده نیازمند مبلغ ۷ هزار افغانی (معادل ۷۴ دالر) پرداخت کرد.

به گفته عظیم‌الله فضل‌یار که به توزیع این پول‌ها کمک می‌کرد، حدود ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار خانواده در کابل نیازمند حمایت هستند و این برنامه ۳ هزار خانواده را که بیش از دیگران آسیب دیده‌اند شناسایی کرده است.

به گفته او نیازمندان می‌توانند از این پول برای خرید چوب و دیگر وسایل مورد نیاز در زمستان استفاده کنند.

بسیاری از کسانی که کمک دریافت می‌کردند، خانواده‌هایی بودند که تنها نان‌آور خانه در پی تسلط طالبان، کار خود را از دست داده است.

در ماههای اخیر تورم و بیکاری در افغانستان افزایش یافته و کمک‌های بین‌المللی که ۷۵ درصد از بودجه دولت پیشین تحت حمایت ایالات متحده را تامین می‌کرد، متوقف شده است.

در پی سقوط حکومت پیشین و روی کارآمدن طالبان فقر و بیکاری در افغانستان بصورت بی سابقه افزایش یافته‌است. تا حالا چندین مورد گزارش شده است که خانواده‌ها به دلیل فقر دختران خرد سال شان را به فروش گذاشته اند.

اخیرا چندین مورد خود کشی در هلمند و ولایت های دیگر ثبت شده است که به دلیل فقر و بیکاری به زندگی شان پایان داده‌اند.

در همین حال ملاحسن آخند ریس الوزرای دولت طالبان در اولین صحبت‌های به مردم گفته است که “روزی رسان خدواند” است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *