سازمان صحی جهان ۲۵ تُن کمک بشردوستانه به سیلاب‌زدگان غور توزیع کرد

سازمان صحی جهان گفته است که ۲۵ تُن کمک بشردوستانه به سیلاب‌زده‌گان غور توزیع کرده است.

این سازمان روز چهارشنبه، ۲ جوزا، با نشر پیامی در صفحه ایکس نگاشته است که این کمک‌ها شامل بسته‌های پزشکی، خیمه و چراغ‌های خورشیدی برای قربانیان سیلاب در ولایت غور می‌باشد.

کابل ۲۴: از جانبی، جمشید تنولی، نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان گفته است: «با وجود چالش‌های دسترسی، تیم‌های ما به لطف همکاری نزدیک با شریکان خود، کمک‌های فوری را از طریق ولایت همسایه (هرات) تحویل دادند.»

این در حالی است که سیلاب ويرانگر اخیر در غور حداقل سه هزار دکان، نزدیک به ۱۰ هزار خانه مسکونی را تخریب کرده است.

به دنبال سرازیر شدن سیلاب ويرانگر در غور، اکنون دکانداران در شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت از حکومت خواستار قرضه طولانی‌مدت شده‌اند.

ساکنان ولایت غور می‌گویند سیل مسیر ارتباطی این ولسوالی به مرکز ولایت غور و سایر ولسوالی‌های همجوار را مسدود کرده است و اکنون مردم با کمبود مواد غذایی و دارو روبرو هستند.

آنها با ارسال ویدیوهایی می‌گویند سیل اخیر در ولسوالی‌های مرغاب، چهارسده، تیوره، ساغر و الفاروق به شدت آسیب وارد کرده است ولی به دلیل بسته بودن راهای ارتباطی کمک‌های بشری به آنان نرسیده است.

مسئولان محلی حکومت طالبان در غور گفته‌اند در سیل دو هفته پیش غور «۷ نفر در سیلاب‌های این ولایت جان باخته‌اند و بیش از ۴۰۰ خانه و ۷۰۰۰ جریب زمین تخریب شده و حدود ۶۰۰ راس دام تلف شده‌اند.»

هفته گذشته در چند منطقه در شمال و غرب افغانستان سیل‌های ویرانگری آمد، در سیل هفته گذشته در بغلان بیش از ۳۱۵ نفر جان باخته و صدها خانه روستایی تخریب شد.

سیلاب در ولایت غور منار تاریخی جام را که از آن به عنوان کهن‌ترین منار خشتی جهاد یاد می‌شود و بیش از هشتصد سال قدمت دارد، با خطر فروپاشی روبرو کرده است.

منابع محلی ولایت غور در مرکز افغانستان گفته‌اند که جاری شدن سیلاب در روزهای اخیر باعث تخریب دیوارهای محافظتی اطراف منار جام شده و اکنون سیل به دیوارهای این منار برخورد می‌کند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی هم نشان می‌دهد که سیل این منار تاریخی را احاطه و آب با دیوارهای آن در تماس است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *