این سلاح یک کشتی را در کمتر از ۳۰ ثانیه نابود می‌کند

نیروی هوایی امریکا فناوری نظامی جدیدی را بنام کوئیک‌سینک در دست آزمایش دارد که می‌تواند به سرعت یک کشتی را جلوی چشمان شما غرق کند.

 

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز؛ در ویدئویی که با همکاری پایگاه نیروی هوایی اگلین گرفته شده، نیروی هوایی امریکا نمایی از نحوه عملکرد این بمب مرگبار به تصویر کشیده شده است.

در تصاویر منتشره دیده می‌شود که یک جت جنگنده اف-۱۵ نیروی هایی ایالات متحده یک بمب از این نوع را روی یک کشتی  می‌اندازد و در پی آن با وقوع انفجار بزرگی، کشتی در کمتر از ۳۰ ثانیه غرق می‌شود.

در ویدئوی دومی که توسط مقامات نظامی امریکایی منتشر شده کشتی غرق‌شده در بستر دریا نشان داده می‌شود که به طور موثری به دو نیم تقسیم شده است.

QUICKSINK

نیروی هوایی امریکا به طور قابل‌توجهی درباره جزئیات این فناوری و میزان کارآمدی آن سکوت کرده بود.

با این حال، تصاویر و اطلاعات منتشره نشان می‌دهند که این موشک شامل یک بمب ۹۰۷ کیلوگرمی اصلاح‌شده با سیستم «مهمات تهاجم مستقیم مشترک» (JDAM) است.

این سیستم ابزار هدایت‌گری است که بمب‌های گرانشی غیرهدایت شونده، یا بمب‌های سقوط آزاد، را به بمب‌های هوشمند و دقیق و با قابلیت ضربه زدن به اهداف در تمامی شرایط آب و هوایی تبدیل می‌کند.

اگر داده‌های سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS) در دسترس باشند، سامانه‌های مهمات تهاجم مستقیم مشترک می‌توانند به بمب‌های سقوط آزاد اجازه دهند تا با دقت ۵ متر یا کمتر به هدف اصابت کنند.

حتی اگر اطلاعات جی‌پی‌اس وجود نداشته باشد، این بمب‌های اصلاح‌شده می‌توانند با دقت ۳۰ متر به هدف برخورد کنند.

اژدرها، یا همان موشک‌های زیر آب که از کشتی‌ها یا زیردریایی‌ها شلیک می‌شوند، رایج‌ترین تسلیحات برای غرق کردن کشتی‌های دشمن هستند. با این حال فناوری جدید راه موثرتری برای نابودی کشتی‌ها از آسمان در اختیار ارتش ایالات متحده می‌گذارد.

علاوه بر این، موشک‌های پرتاب شده به طور قابل توجهی ارزان‌تر از اژدرها هستند و می‌تواند منطقه بسیار بزرگتری از دریا را تحت پوشش بگیرند.

سرگرد اندرو سوانسون، رئیس بخش برنامه‌های پیشرفته اسکادران ۸۵ نیروی هوایی در پایگاه اگلین، در این باره می‌گوید: «اژدرهای سنگین وزن [در غرق کردن کشتی‌های بزرگ] مؤثر هستند، اما گران هستند و توسط بخش کوچکی از ناوها و ناوشکن‌های دریایی استفاده می‌شوند.»

او اضافه کرد: «ما با کوئیک‌سینک راه‌حلی کم‌هزینه و چابک‌تر را عرضه کرده‌ایم که پتانسیل استفاده از آن توسط اکثر هواپیماهای نیروی هوایی وجود دارد و گزینه‌های بیشتری را برای فرماندهان جنگی و جنگنده‌ها فراهم می‌کند.»

کرک هرتزوگ، مدیر برنامه در آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی ایالات متحده امریکا، نیز در این خصوص گفت: «یک زیردریایی نیروی دریایی توانایی پرتاب و نابود کردن کشتی را با یک اژدر در هر زمان دارد، اما موشک جدید قصد دارد روشی کم‌هزینه‌تر، از هوا و با سرعت بسیار بالاتر و بیشتر از یک اژدر در منطقه‌ای به مراتب وسیع‌تر در اختیار ارتش بگذارد.»

هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است که تسلیحات نظامی جدید از چه زمانی عملیاتی خواهند شد و در اختیار جنگنده‌های امریکایی قرار خواهند گرفت.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *