انتقال خلبان‌های افغان از تاجیکستان به امریکا

خلبان‌های افغان پس از سه ماه بلاتکلیفی در تاجیکستان، سه شنبه (۱۸ عقرب) توسط امریکا به کشور سوم منتقل شدند.گزارش شده که در پروازی که توسط امریکا برنامه‌ریزی شده‌است، در کنار ۱۴۳ خلبان ۵۰ خبرنگار نیز شامل بوده‌اند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از  رویترز که یکی از خلبانان افغان با به اشتراک گذاشتن تصاویری از سوار شدن این گروه به هواپیما، گفته که مقصدشان امارات متحده عربی است.

این گروه از خلبانان در پایان جنگ افغانستان با هواپیمای نظامی به تاجیکستان رفتند و توسط مقامات تاجیکستان بازداشت شدند و منتظر انتقال به ایالات متحده بودند. آن‌ها امید دارند که انتقال‌شان به خاورمیانه منجر به اسکان مجددشان در ایالات متحده شود.

این گروه از نظامیان افغان، آخرین گروه عمده خلبانان آموزش‌دیده توسط امریکا بودند که با تسلط طالبان به خارج از افغانستان گریختند و در تاجیکستان در بلاتکلیفی به سر می‌بردند.

بارها گزارش‌هایی درباره بازداشت این افراد توسط دولت تاجیکستان منتشر شد و از جمله گفته می‌شد که یکی از خلبانان زن که باردار بوده، نگران سرنوشت کودک‌اش بوده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *