ترکیه هفت پناهجوی سوری را به خاطر خوردن کیله اخراج می‌کند

 

ترکیه اعلام کرده هفت پناهجوی سوری را به خاطر انتشار تصویرشان در حال خوردن کیله دستگیر کرده و آنها را اخراج خواهد کرد

ترکیه اعلام کرده هفت پناهجوی سوری را به خاطر انتشار تصویرشان در حال خوردن کیله دستگیر کرده و آنها را اخراج خواهد کرد.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از بی بی سی، اداره مهاجرت اعلام کرده تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده “باعث خشم” مردم می‌شود چرا که به اعتقاد مقام‌های ترکیه نیت این عکس‌ها مسخره کردن شرایط سختی بوده که بسیاری از شهروندان ترکیه گرفتار آن هستند.

اداره مهاجرت ترکیه دیشب در اطلاعیه‌ای اعلام کرده این هفت پناهجو را به سوریه برمی‌گرداند.

این اقدام می‌تواند نشانه‌ای از موج تازه مهاجرستیزی باشد که بعد از افت ارزش لیره ترکیه و افزایش تورم در این کشور تشدید شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید کشورش اکنون میزبان ۵ میلیون پناهجو و مهاجر است که بیشتر آنها از جنگ سوریه گریخته‌اند.

ماجرای کیله‌ها بعد از انتشار یک فیلم در شبکه‌های اجتماعی بالا گرفت. ویدئو نشان می‌داد یک شهروند ترکیه سر یک زن جوان سوری که در حال خوردن کیله است فریاد می‌زند و می‌گوید چرا مهاجران “از ما زندگی راحت‌تری داشته‌اند.”

و می‌گفت:‌” من نمی‎‌توانم کیله بخورم و تو از بازار به کیلو کیله می‌خری”.

بعضی از سوریه‌ای‌ها در ترکیه یک حرکت اعتراضی علیه این رفتار تبعیض‌آمیز شروع کردند و فیلم و عکس خود را در حال خوردن کیله منتشر کردند.

این ویدئو بیش از ده روز پیش در ۱۷ اکتبر منتشر شده بود.

در ادامه یک زن شهروند ترکیه هم جلو آمد و به دختر دانش‌آموز گفت به جای زندگی راحت به کشورش بازگردد و آنجا بجنگد. در حالی که دانش‌آموز سوری توضیح می‌داد در کشورش جایی برای زندگی ندارد.

دو ماه قبل از این موج، یک گروه از مردان به مغازه‌های سوری‌های مهاجر در آنکارا حمله کرده بودند. بر اساس گزارش‌ها دعوای یک مهاجر سوری و یک مرد ترکیه‌ای در خیابان باعث بالاگرفتن خشونت‌ها شده بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *