ترکیه: عجله‌ی برای به رسمیت شناختن طالبان نداریم

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که کشورش عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد، هرچند با این گروه در تعامل است.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از دیلی صباح، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که کشورش عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد.

چاووش اوغلو که پس از نشست کمیته بودجه مجلس ملی ترکیه در میان خبرنگاران حضور داشت، در عین حال تاکید کرده که آنکارا با دولت طالبان تعامل دارد.

وزیرخارجه ترکیه با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم نسبت به افغانستان بی‌تفاوت باشیم، گفت: ما علاوه بر پیوندهای تاریخی و نسب مشترک، در زمینه سرمایه‌گذاری و بسیاری دیگر زمینه‌ها در افغانستان حضور داریم. تروریسم، مهاجرت و تهدیدات مواد مخدر باید از سرچشمه خود حذف شوند و باید از فروپاشی اقتصادی و وقوع بحران انسانی در افغانستان جلوگیری شود، چون اگر بحران در جایی که قرار دارد مدیریت نشود، پیامدهای آن مستقیماً همه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گفته چاووش اوغلو، ما تعامل تدریجی با طالبان، حمایت در مسائل بشردوستانه و دیپلماسی فعال در عرصه بین‌المللی را دنبال می‌کنیم، همان گونه که جامعه جهانی به طور کلی سیاست تعامل تدریجی با طالبان را دنبال می‌کند و ما نیز عجله‌ای نداریم، چون به رسمیت شناختن طالبان و تعامل با آن‌ها دو موضوع کاملاً متفاوت هستند.

آنکارا طی ماه‌های گذشته از روی کار آمدن طالبان در افغانستان و افزایش روند مهاجرت‌های غیرقانونی از این کشور به سمت اروپا، تمهیدات و تدابیر امنیتی شدیدی برای کاهش میزان مهاجرت‌ها به سمت ترکیه به کار بسته و همواره نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده است.

هنوز هیچ کشوری حاضر نشده است تا دولت طالبان را رسمیت بشناسد. پاکستان، چین و روسیه که از متحدین نزدیک طالبان شمرده می‌شوند نیز تا حالا در باره شناسایی طالبان عملا اقدام نکرده‌اند.

هرچند وزیر خارجه پاکستان در نشست تهران اعلام کرده بود که این کشور تلاش دارد تا میان طالبان و جهان تعامل ایجاد کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *