امیکرون با شما چه خواهد کرد؟

امیکرون نه تنها باعث می‌شود افراد کم‌تر احتمال نیاز به بیمارستان را پیدا کنند حتی در بین افرادی که به مراقبت‌های بیمارستانی نیاز دارند نیز به طور متوسط علائم خفیف تری را در مقایسه با افرادی که در موج‌های پیشین بستری شده اند نشان می‌دهند.
شواهد از آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که سویه تازه کووید با نام امیکرون خفیف‌تر از سایر انواع آن ویروس است. دست کم در سه حوزه امیکرون به طور قابل ملاحظه‌ای خفیف‌تر از سایر انواع ویروس کووید به نظر می‌رسد:

۱- بستری شدن کم‌تر در بیمارستان

احتمال کم تری وجود دارد که فردی که به امیکرون آلوده شده است نسبت به افرادی که به انواع قبلی کووید آلوده شده اند به درمان بیمارستانی نیاز داشته باشد.

برای مثال، تجزیه و تحلیل بیماران در هیوستن نشان داد که حدود یک سوم از بیماران مبتلا به امیکرون در مقایسه با بیماران مبتلا به سویه دلتا به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند. در بریتانیا تنها نیمی از افراد مبتلا به امیکرون به مراقبت‌های بیمارستانی نیاز داشتند. این الگو در کانادا نیز مشابه است.

با این وجود، میزان بستری شدن در بیمارستان در امریکا در حال افزایش است چرا که امیکرون به قدری مسری است که منجر به افزایش انفجاری موارد ابتلا شده است و بسیاری از بیمارستان‌ها با کمبود تخت و پرسنل مواجه هستند. بزرگ‌ترین مشکل آن است که بیمارستان‌های تحت فشار قادر نخواهند بود به بیماران مبتلا به به کووید یا سایر سویه‌ها و انواع آن، مراقبت‌های ساده، اما مورد نیاز را ارائه دهند و برخی ممکن است در نتیجه آن فوت کنند.

بدین خاطر است که بسیاری از اپیدمیولوژیست‌ها هنوز از افراد می‌خواهند در طول موج امیکرون اقدامات لازم را برای کاهش شیوع کووید انجام دهند که احتمالا دست کم ظرف چند هفته آینده در امریکا ادامه خواهد داشت.

۲- بستری شدن خفیف‌تر

امیکرون نه تنها باعث می‌شود افراد کم‌تر احتمال نیاز به بیمارستان را پیدا کنند حتی در بین افرادی که به مراقبت‌های بیمارستانی نیاز دارند نیز به طور متوسط علائم خفیف تری را در مقایسه با افرادی که در موج‌های پیشین بستری شده اند نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد یک دلیل مهم آن است امیکرون برخلاف سویه‌های قبلی کووید به ریه‌ها حمله نمی‌کند. در عوض، امیکرون تمایل دارد روی بینی و گلو متمرکز شود و باعث می‌شود بیماران کم‌تر دچار مشکلات تنفسی یا نیاز به ونتیلاتور شوند.

اکثر بیمارانی که آزمایش آنان در مورد امیکرون مثبت می‌شود مرخص می‌شوند و نیازی به بستری شدن پیدا نمی‌کنند. در لندن تعداد بیمارانی که از ونتیلاتور استفاده می‌کنند در هفته اخیر علیرغم افزایش تعداد موارد ابتلا ثابت باقی مانده است.

۳- در مورد مرگ و میر وضعیت چگونه است؟

بسیاری از کارشناسان می‌گویند مرگ و میر ناشی از کووید در امریکا در هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت و علت آن می‌تواند میلیون‌ها بزرگسال واکسینه نشده و آسیب پذیر باشد.

با این وجود، بعید به نظر می‌رسد که افزایش مرگ و میر به اندازه افزایش تلفات تابستان گذشته در طول ظهور موج دلتا باشد. پزشکان توصیه می‌کنند شهروندان علاوه بر تزریق دوز تقویتی واکسن از ماسک‌های KN۹۵ یا N۹۵ استفاده کنند و دولت‌ها را تشویق به اجباری کردن واکسیناسیون می‌کنند.

در مورد افراد مسن یا دارای نقص ایمنی که در معرض خطر ابتلا به کووید بوده اند حتی اگر واکسینه شده باشند وضعیت چگونه خواهد بود؟

افرادی که دارای نقص ایمنی شدید هستند مانند افرادی که پیوند عضو انجام داده یا در حال درمان سرطان هستند باید بیش‌تر احتیاط کنند. از سوی دیگر، برای افراد مسن سالم داده‌ها دلگرم کننده هستند.

پیش از امیکرون یک فرد ۷۵ ساله معمولی واکسینه شده که به کووید مبتلا شده بود خطر مرگ یک در ۲۰۰ نفر را داشت که معادل با میزان خطر مرگ برای فرد مبتلا به آنفولانزا بود. با این وجود، به نظر می‌رسد امیکرون حتی تهدید کم تری نسبت به آنفولانزای سالانه و فصلی برای اکثر افراد مسن واکسینه شده داشته باشد. ملایم و خفیف بودن علائم امیکرون بدان معناست که خطری معمولی را برای سلامتی فرد خواهد داشت.

منبع: نیویورک تایمز

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *