دختران ربات ساز افغانستان برنده جایزه فرست گلوبل شدند

گروه دختران ربات‌ساز افغانستان برند‌ه‌ی جایزه«فرست گلوبل» در بخش ربات‌سازی شده‌است. بعد از قدرت گرفتن طالبان، این دختران کشور را ترک کردند.

کابل۲۴: دختران ربات ساز افغانستان در صفحه‌ی فیسبوک شان نوشته است که آنان توانسته‌اند امسال در رقابتی که میان ۱۷۷ کشور جهان در بخش ربات‌سازی برگزار شده بود، اشتراک کنند و برنده‌ی جایزه‌ی داوران این رقابت شوند.

این رقابت‌ همه ساله توسط نهادی به نام «فرست گلوبل» (First Global) برگزار می‌شود و جوانان زیادی از کشورهای مختلف در بخش‌های ساینس، تکنولوژی، ریاضی و انجینری، در آن اشتراک می‌کنند.

این تیم در سال ۲۰۱۷ در مسابقات رباتیک امریکا مدال نقره شجاعت دریافت کرد.

خروج اعضای تیم که بین ۱۵ تا ۱۹ سال دارند و مربی ۲۵ ساله آنها به دنبال بدتر شدن شرایط امنیتی در کابل به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان صورت گرفت.

پیش از این تیم رباتیک افغانستان چندین جایزه بین المللی کسل کرده اند.

 

تیم روباتیک دختران، به دعوت سارا پورتر، رئیس اجلاس هوش مصنوعی، در این اجلاس شرکت کردند.

خانم پورتر گفته است که دختران تیم روباتیک افغان سزاوار فرصتی اند تا کارهای شان در کنفرانس های بین المللی به نمایش گذاشته شود و از این طریق به پیشرفت های تکنالوژی دسترسی یابند.

خانم پورتر گفته است که اشتراک این دختران در چنین اجلاس فرصتی است تا آنان با پر نفوذترین دانشمندان هوش مصنوعی، معرفت پیدا کنند.

خانم سارا در مورد فعالیت تیم دختران روباتیک افغان گفت “قاطعیت این دختران جوان [افغان] الهام بخش است و به گونه ای که بتوانیم، آنان کمک خواهیم کرد.”

کنستانتین کریستوفر فردریک آشوین، شهزادۀ هالند، در حاشیه این اجلاس با اعضای تیم دختران روبات ساز افغان دیدار کرده بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *