چین خواستار کمک بانک جهانی به افغانستان شد

وانگ یی؛ وزیر امور خارجه چین از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول (IMF) خواسته که با توجه با بحران نقدینگی در افغانستان، به این کشور کمک کنند.به گزارش رویترز، وانگ یی این اظهارات را روز چهارشنبه (۵ عقرب) پس از دیدار با وزیر خارجه یونان در آتن بیان کرد.

به گزارش کابل۲۴، پس از تسلط طالبان، میلیاردها دالر از دارایی بانک مرکزی افغانستان مسدود شد و موسسات مالی بین‌المللی دسترسی به منابع مالی را تعلیق کردند.

در حال حاضر، افغانستان با بحران نقدیندگی مواجه است و کارمندان دولت به دلیل این بحران، چند ماه می‌‎شود معاش نگرفته‌اند.

آقای وانگ همچنین روز چهارشنبه که به شکل مجازی در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران صحبت می‌کرد، از امریکا و سایر کشورهای غربی نیز خواست تا تحریم‌های یک‌جانبه بر افغانستان را لغو کنند و وارد تعامل با طالبان شوند.

او گفت: «تصور کلی من این است که طالبان مشتاق گفتگو و همکاری با خارج هستند و آنها در این مورد جدی هستند.»

چین در کنار پاکستان، از حامیان اصلی طالبان محسوب می‌شود و پس از تسلط طالبان تلاش کرده تا با کمک به این گروه و نیز راه‌اندازی رایزنی‌های دیپلماتیک، حاکمیت طالبان را مشروعیت ببخشد و مسیر برچیدن چالش‌های فراروی آن را هموار کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *