ایران در یک روز «یازده نفر» را اعدام کرد

نهادها و رسانه‌های حقوق بشری از اعدام دست کم یازده نفر در طی یک روز در زندان‌های مختلف ایران خبر دادند.

افراد اعدام شده شامل ۲ زن و ۹ مرد بودند که حکم اعدام آنها بامداد امروز با طناب دار در زندان‌های ارومیه، سلماس، میاندوآب و نیشابور به اجرا در آمده است.

کابل ۲۴: سازمان حقوق بشر ایران روز شنبه ۲۹ ثور در پایگاه اطلاع‌رسانی خود نوشت: «حکم اعدام دست کم پنج مرد و یک زن در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد.»

این رسانه هویت اعدامیان شنبه را که اتهام آنها در پیوند با مواد مخدر ذکر شده، «پروین موسوی، ۵۳ ساله، رامین لوندپور، ۲۹ ساله و اهل ارومیه، منصور ناصری، ۴۵ ساله و اهل بوکان، یوسف سعیدی‌چهره، ۳۰ ساله و اهل ارومیه، پرویز قاسمی، اهل ارومیه و زندانی دیگری با نام فامیلی جبلی اهل تبریز ذکر کرده است.

برخی کنشگران گفته‌اند که پروین موسوی در زمان اعدام، مبتلا به سرطان بوده و از سوی دیگر غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در برابر زندانیان وعده آزادی او را داده بود.

اعدام یک زن در نیشابور

پایگاه اینترنتی این سازمان مردم‌نهاد همچنین گزارش داد که حکم اعدام فاطمه عبداللهی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود، بامداد شنبه در زندان نیشابور اجرا شد.

این منبع می‌نویسد که اعدام این شهروند دهمین مورد ثبت شده از اعدام زنان در ایران در سال ۲۰۲۴ مسیحی است و می‌افزاید که از سال ۲۰۱۰ تاکنون اعدام ۲۱۹ زن در ایران شناسایی شده و به ثبت رسیده است.

ایران بالاترین آمار سرانه اعدام در جهان را دارد و سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید این کشور با اعدام دست کم ۲۲ زن در سال ۲۰۲۳، «بزرگترین اعدام‌کننده زنان در جهان» نیز بوده است.

سه اعدام در سلماس

همزمان خبرگزاری حقوق بشری هرانا روز شنبه نوشت که سه شهروند دیگر که با اتهاماتی در پیوند با مواد مخدر محکوم شده بودند، در همین روز در زندان سلماس در ولایت آذربایجان غربی اعدام شدند.

هویت یکی از این سه نفر اصغر حاجی‌زاده اهل سلماس ذکر شده و دو زندانی دیگر یکی اهل مهاباد و دیگری اهل روستای خرگوش از توابع سلماس بوده است.

اعدام یک جوان در میاندوآب

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو کردستان اعلام کرد یک مرد ۲۰ ساله به نام رامین سعادت نیز بامداد شنبه در زندان مرکزی میاندوآب اعدام شد.

این سازمان در حساب کاربری خود در شبکه ایکس با اعلام این خبر نوشت که این شهروند کرد ایرانی به اتهام قتل در ۱۷ سالگی به اعدام محکوم شده بود.

در خطر اعدام

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۲۷ ثور اعلام کرد کامران شیخه، زندانی اهل مهاباد و آخرین متهم در پرونده‌ای که شش نفر از متهمانش تاکنون اعدام شده‌اند، به سلول انفرادی منتقل شده و در خطر اعدام قرار دارد.

عفو بین‌الملل با همرسان کردن این خبر در شبکه ایکس، از جامعه بین‌المللی خواسته است تا برای جلوگیری از اعدام کامران شیخه به جمهوری اسلامی فشار بیاورند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، آروین قهرمانی، شهروند ایرانی یهودی که پیشتر در پیوند با یک پرونده قتل به اعدام محکوم شده و در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه به سر می‌برد، به قرنطینه منتقل شده و در خطر اعدام قرار دارد. به خانواده او دو روز مهلت داده‌اند تا از اولیا دم مقتول رضایت بگیرند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *