بولدوزرهای اسرائیل خیابان‌های جنین را تخریب کردند؛ حمله نتانیاهو به دیوان لاهه

با گذشت بیش از ۷ ماه از جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه، انتقادها به دولت اسرائیل و نیز دولت جو بایدن در امریکا برای «تسهیل کشتار غیرنظامیان فلسطینی» ادامه دارد. همزمان ارتش اسرائیل در کرانه باختری دست به اقدامات مرگبار زد و مقامات اسرائیلی مانع پخش برنامه زنده آسوشیتدپرس شدند.

به گفته شاهدان و مقامات صحی فلسطینی، نیروهای اسرائیلی روز سه‌شنبه ۲۱ می (۱ جوزا ۱۴۰۳) به شهر جنین در کرانه باختری یورش بردند و در جریان یک عملیات بزرگ که شامل ده‌ها موتری زرهی بود، هفت فلسطینی از جمله یک پزشک را کشتند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، ارتش اسرائیل اعلام کرد که در این عملیات، شبه نظامیان مسلح گروه‌های فلسطینی حماس، فتح و جهاد اسلامی را هدف قرار داده است و تعدادی از آن‌ها هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

یک راننده آمبولانس به نام حازم مسروا در این رابطه گفت: «نیروهای مخفی اسرائیلی یک دفعه به منطقه حمله کردند و به هر جنبنده‌ای خیابان شلیک می‌کردند. آن‌ها هر چیزی را که در حال حرکت بود هدف قرار می‌دادند.»

بولدوزرهای زرهی سنگین اسرائیل، خیابان‌های منتهی به مرکز شهر جنین را پاره پاره کردند، و نیروهای ارتش اسرائیلی نیز با حداقل ۲۰ موتر از آن بولدوزرها محافظت می‌کردند. همزمان نیز صدای تیراندازی و پرواز یک پهپاد بر فراز سر‌ آن‌ها شنیده می‌شد.

مقامات محلی فلسطینی گفتند که یک معلم و یک پزشک که هر دو در راه رسیدن به محل کارشان در شهر بودند، در میان هفت نفری هستند که در جریان عملیات اسرائیل کشته شدند. از هویت سایر کشته‌ها یا ۹ زخمی دیگر اطلاعی در دست نیست.

در بیش از هفت ماه که از شروع جنگ می‌گذرد، علاوه بر هزاران نفری که در نوار غزه کشته شدند، در کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی نیز صدها فلسطینی کشته شده‌اند که برخی از آن‌ها جوانان سنگ‌انداز یا غیرنظامیان بودند. چندین نفر نیز در درگیری با شهرک نشینان اسرائیلی کشته شده اند.

انتقادهای جناح‌های چپ و راست از دولت امریکا؛ یک معترض بلینکن را «قصاب»‌ خواند

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا روز سه شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا حضور داشت. او در حین سخنرانی، با انتقاد توامان جناح راست و چپ کنگره نسبت به سیاستگذاری کاخ سفید در قبال اسرائیل مواجه شد.

جمهوری خواهان کنگره، دولت بایدن را موجب سرافکندگی اسرائیل دانستند و در طرف مقابل، دموکرات‌ها گفتند که دولت بایدن برای کمک به غیرنظامیان غزه اهمال کاری کرده است.

معترضان خشمگین صحبت های بلینکن را در حالی که وی در برابر کمیته روابط خارجی سنا شروع می کرد، قطع کردند. آنها فریاد می‌زدند که «دست‌هایش آلوده به خون است»، و یکی از معترضان که از پشت به بلینکن نزدیک می‌شد و قبل از اینکه مأموران امنیتی او را از اتاق بیرون ببرند، تابلویی را به دست داشت که روی آن عبارت «جنایتکار» نوشته شده بود.

یکی از معترضان بر سر بلینکن فریاد زد که از او به خاطر «قتل فلسطینیان بیگناه» به عنوان یک «قصاب» یاد خواهد شد. یکی دیگر بارها فریاد زد که «او جنایتکار جنگی است.»

کمک‌های ارسالی از طریق اسکله شناور آمریکا در ساحل غزه

فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) روز سه‌شنبه اعلام کرد که تاکنون بیش از ۵۶۹ تن کمک بشردوستانه از طریق یک اسکله شناور موقت به غزه ارسال شده است، اما همه این کمک‌ها به انبارها نرسیده است.

این در حالی است که اسرائیل تحت فشار فزاینده جهانی برای اجازه دادن به تدارکات بیشتر به منطقه محاصره شده ساحلی غزه است.

سازمان ملل اعلام کرد که ۱۰ لاری کمک غذایی – که توسط پیمانکاران سازمان ملل متحد از محل اسکله منتقل شده بود – روز جمعه در یک انبار برنامه جهانی غذا در دیرالبلح غزه دریافت شد.

اما روز شنبه، پس از غارت شدن ۱۱ کامیون دیگر توسط فلسطینی‌ها در منطقه‌ای که نامش فاش نشده است، تنها پنج کامیون به انبارهای سازمان ملل رسیدند.

رئیس سازمان جهانی صحت روز سه‌شنبه از اسرائیل خواست همه محدودیت‌های ارسال کمک‌ها به نوار غزه را کاهش دهد.

حمایت فرانسه از دیوان لاهه؛‌ نتانیاهو می‌گوید این دیوان «پوشالی است»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای هشدار داد که کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی با درخواست حکم جلب برای او و وزیر دفاعش یوآو گالانت، دیوان کیفری بین المللی را به یک «دادگاه پوشالی» تبدیل کرده است.

وی افزود که اول از همه خود آقای خان باید نگران مشروعیت بین‌المللی خود در آینده باشد.

پس از آن که دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم جلب بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و رهبران حماس در خواست صدور حکم جلب به اتهام جنایات جنگی داد، کشور فرانسه نیز اعلام کرد که از دیوان کیفری بین‌المللی و «مبارزه با مصونیت [افراد مقصر]» حمایت می‌کند.

روز دوشنبه، کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد که او برای نتانیاهو، یوآو گالانت، و سه نفر از رهبران حماس از جمله یحیی سنوار، حکم بازداشت درخواست کرده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *