ایتالیا از طرح «ابتکار کمربند و جاده» چین خارج شد

ایتالیا به طور رسمی از طرح «ابتکار کمربند و جاده» چین خارج شد و به تردید‌ها در مورد آینده رم در این پروژه بلندپروازانه پایان داد.

به گزارش رسانه‌های ایتالیایی، دولت سه روز پیش تصمیم برای ترک پروژه را به چین ابلاغ کرد.

ایتالیا در سال ۲۰۱۹ به عنوان تنها کشور عضو گروه ۷ به این طرح پیوست.

این توافق تا مارچ ۲۰۲۴ اعتبار دارد و در صورتی که ایتالیا تا دسامبر سال جاری میلادی تصمیم تازه‌ای اتخاذ نمی‌کرد، این همکاری به طور خودکار بین دو کشور تمدید می‌شد.

زمانی که جورجا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، به روی کار آمد، اعلام کرد که می‌خواهد از این توافق خارج شود و گفت این طرح هیچ دستاورد قابل‌توجهی برای کشورش نخواهد داشت.

گیدو کروستو، وزیر دفاع ایتالیا چند ماه پیش، تصمیم برای الحاق به طرح «ابتکار کمربند و جاده» (BRI) را «بدون پشتوانه» دانست و با «نابخشودنی» توصیف کرد و گفت، این همکاری تنها به سود چین تمام خواهد شد.

چین اما پیشتر با راه انداختن کارزاری دیپلماتیک در تلاش بود تا مقامام‌های ایتالیایی را برای ادامه این همکاری ترغیب کند و مدعی شد هر دو کشور در حال مشاهده «نتایج ثمربخش» در اجرای این طرح هستند.

طرح «ابتکار کمربند و جاده» که از یک دهه پیش توسط شی‌ جینگ پینگ، رئیس جمهوری چین مطرح شد، برنامه جدید پکن برای راه اندازی جاده ابریشم قدیمی و با هدف اتصال این کشور به چهار قاره جهان است.

منتقدان طرح «ابتکار کمربند و جاده» را ابزاری برای گسترش نفوذ ژئوپلیتیک و اقتصادی چین می‌دانند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *