خلیل‌زاد: امریکا در صورت احساس خطر دوباره به افغانستان حمله می‌کند

زلمی خلیلزاد؛ نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید امریکا در صورت احساس خطر از القاعده در افغانستان دوباره اقدام به حمله نظامی خواهد کرد.او در مصاحبه به دویچه وله که شب گذشته (دوشنبه، ۱۰ عقرب) منتشر شد، گفت که اگر طالبان در راستای مبارزه با القاعده گامی برندارند، امریکا مجبور است برای دفاع از خود اقدام کند.

به گفته خلیلزاد این اقدام نظامی خواهد بود.

او در مورد فعالیت داعش در افغانستان هم گفت که طالبان دشمن شدید داعش است و دیده شود که با این گروه چگونه مبارزه می‌کند.

نماینده پیشین امریکا می‌گوید که مسئولیت فروپاشی نظام و وضعیت کنونی افغانستان متوجه او نمی‌شود.

به باور او، نیروهای افغان جنگی که انتظار می‌رفت در برابر طالبان نکردند و این باعث فروپاشی سریع دولت شد.

خلیلزاد یکی از دلایل عدم جنگ نیروهای دولتی در برابر طالبان را بی‌باوری این نیروها به حکومت اشرف‌غنی عنوان کرد.

او همچنین افزود که حکومت غنی در زمان مناسبی وارد گفتگوهای صلح نشد و در عین حال برای حفظ قدرت در جریان مذاکرات مانع ایجاد می‌کرد.

خلیلزاد درباره این‌که چرا در مراسم تحلیف غنی اشتراک کرد هم گفت برای جلوگیری از جنگ و دو دسته‌شدن نیروهای افغان در این مراسم اشتراک کرد؛ ولی خوشحال نبود.

او پیش‌تر در اظهارات خود گفته‌بود که «لجاجت اشرف‌غنی» برای باقی ماندن در قدرت، خودخواهی نخبگان سیاسی و عدم تمایل سربازان افغان برای مقابله با طالبان موجب فروپاشی دولت افغانستان شد.

در واکنش به این اظهارات او، رنگین دادفر سپنتا؛ مشاور سابق امنیت ملی سابق گفته‌بود که نماینده ویژه پیشین امریکا در امور صلح افغانستان در خانه حامد کرزی مخالفان به قدرت‌‌‌‌رسیدن اشرف‌غنی از راه تقلب را تهدید کرده‌بود.

سپنتا افزوده‌بود: «جنون غنی به حفظ قدرت غیر‌قانونی و دشمنی او با صلح و دولت‌ قانون آشکار بود؛ اما آقای خلیلزاد! مگر شما نبودید که‌ در منزل آقای کرزی مخالفان به قدرت‌‌‌‌رسیدن دکتور غنی از راه تقلب را تهدید کردید؟»

سپنتا اضافه کرده‌بود که در آن زمان خلیلزاد خواهان برگزاری مراسم تحلیف غنی شده و عبد‌الله را تهدید کرده‌بود که اگر مراسم تحلیف برگزار کند علیه او از نیرو‌‌های امریکایی استفاده می‌کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *