وزارت معادن و پترولیم: در ده روز به ارزش ۷۱ میلیون دالر نفت آمودریا را فروخیتم

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم خبر داد که در ده روز گذشته ۱۳۰‌ هزار تن نفت خام حوزه آمودریا را به ارزش ۷۱.۶ میلیون دالر فروخته است.

همایون افغان گفت که روز یکشنبه (۲۰ جوزا) هم ۲۰ هزار تن نفت خام برای فروش به داوطلبی گذاشته می‌شود.

به گزارش کابل۲۴؛ این مقام وزارت معادن و پترولیم در پستی در شبکه اکس گفته‌است که این نخستین بار است که ۱۵۰ هزار تن نفت خام در افغانستان طی دو هفته به فروش می‌رسد.

پیشتر وزارت معادن و پترولیم گفته بود که افغانستان با ضرورت ۵۰ هزار بشکه نفت در روز، در حال حاضر تقریباً تمام سوخت مورد نیاز خود را از کشورهای همسایه مثل ایران و ازبیکستان وارد می‌کند.

با این‌حال در ماه قوس سال گذشته، نشریه بلومبرگ گزارش داد که شرکت نفت و گاز آسیای میانه سین‌کیانگ چین تولید نفت خام در افغانستان را سه برابر افزایش داده است.

به گفته وزارت معادن و پترولیم، حفر چاه‌های جدید، سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دالر عواید برای حکومت این گروه ایجاد خواهد کرد.

براساس شرایط قرارداد، شرکت چینی در سال اول ۱۵۰ میلیون دالر و در سه سال بعد ۵۴۰ میلیون دالر برای اکتشاف پنج بلوک نفت و گاز واقع در منطقه‌ای به مساحت ۴۵۰۰ کیلومتر مربع در شمال افغانستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

استخراج نفت از حوزه نفتی «آمو دریا» در شمال افغانستان فعالیت پالایش نفت تولید داخلی توسط شرکت‌های خصوصی را نیز رونق داده است که سال‌ها منتظر استخراج نفت این ساحه بودند.

استخراج نفت حوزه آمودریا که در حال حاضر عمدتاً در منطقه قشقری ولایت سرپل انجام می‌شود، چرخ شرکت‌های پالایش نفت داخلی را به گردش درآورده است.

سرمایه‌گذاری در بخش تصفیه نفت در افغانستان حدود یک دهه قبل آغاز شده بود. دولت پیشین این کشور در سال ۲۰۱۲ قرارداد ۲۵ ساله استخراج نفت حوزه آمو دریا را با شرکت ملی نفت چین امضا کرد، اما به دلیل «ناامنی» کار استخراج آن انجام نشد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *