چین با موفقیت در نیمه تاریک ماه فرود آمد

سازمان فضایی چین اعلام کرد که کاوشگر «چانگ‌‌-ای۶» روز یکشنبه دوم جون با موفقیت بر روی ماه فرود آمد.

به گفته این نهاد ملی مدیریت کننده امور فضایی در چین، فرود این کاوشگر بر نیمه تاریک ماه که تاکنون به ندرت مورد کاوش قرار گرفته، نقطه عطفی در اکتشافات فضایی محسوب می‌شود.

کابل ۲۴: این فرود موفقیت‌آمیز، گامی مهم در پیشرفت برنامه‌های فضایی چین تحت ریاست شی‌ جین پینگ به شمار می‌رود و این کشور را به رقابت تنگاتنگ با ایالات متحده و روسیه در اکتشاف ماه نزدیک‌تر می‌کند.

هدف از این مأموریت، جمع‌آوری نمونه‌های سنگ و خاک از نیمه پنهان ماه و انجام آزمایش‌های علمی در سطح آن است.

این نمونه‌ها می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد تاریخ شکل‌گیری ماه، ترکیب و پتانسیل منابع آن ارائه دهند و نتیجه آزمایش‌ها در نهایت به درک بهتر از محیط و شرایط حاکم بر ماه کمک خواهد کرد.

این کاوشگر اوایل ماه می از مرکز فضایی وِنچانگ در جزیره گرمسیری هاینان (جنوب چین) به فضا پرتاب شده بود.

هوانگ وو، یکی از مسئولان شرکت علوم و فناوری فضایی چین در خصوص نحوه فرود کاوشگر گفت: «چانگ‌‌-ای۶» پس از جدا شدن از مدار خود در ارتفاع حدود ۲۰۰ کیلومتری ماه، به جستجوی مکانی مناسب برای فرود در سطح ماه پرداخت.

وی افزود: فرود به مدار پایین‌تر خطراتی را به همراه داشت، بنابراین ما به روش‌های کنترل دقیق‌تری برای قرار دادن (کاوشگر) در مسیر از پیش تعریف‌شده‌اش نیاز داشتیم.

این مسئول سازمان فضایی چین یادآور شد: ما سپس مجبور شدیم سرعت نسبی کاوشگر نسبت به ماه را به سرعت کاهش دهیم (…) تا در عرض ۱۵ دقیقه به صفر برسد. این کار به مقدار زیادی پیشرانه (مواد محرکه) معادل تقریباً نیمی از وزن کل کاوشگر نیاز داشت.

کاوشگر «چانگ‌‌-ای۶» برای حفاری و جمع‌آوری نمونه‌های مورد نیاز خاک و سنگ از سطح نیمه تاریک ماه، مجهز به دو ابزار مته و بازوی روباتیک است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *