میرضیایف از پوتین خواست روسیه در پروژه خط‌آهن افغان-ترانس سهم بگیرد

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و شوکت میرضیایف، رییس ‌جمهور ازبیکستان درباره پروژه خط آهن افغان – ترانس گفت‌وگو کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه گزارش داد که شوکت میرضیایف روز چهارشنبه، دوم حوت در شهر کازان با ولادیمیر پوتین گفت‌وگو کرده است.

آقای میرضیایف در این دیدار گفت ارزش پروژه‌های مشترک ازبیکستان و روسیه در حال حاضر به ۴۵ میلیارد دالر می‌رسد.

به گزارش کابل‌۲۴؛ بربنیاد گزارش‌ها، در این نشست میرضیایف از پوتین خواسته است تا روسیه در پروژه خط ‌آهن افغان – ترانس مشارکت کند.

رییس ‌جمهور ازبیکستان ارزش پروژه‌های مشترک میان آن کشور و روسیه را ۴۵ میلیارد دالر عنوان کرده است.

پیش از این، اداره خط آهن افغانستان از امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان این گروه و کشورهای امارات متحده عربی و ازبیکستان برای آغاز مطالعات تخنیکی و اقتصادی پروژه خط آهن افغان – ترانس خبر داده‌ بود.

این پروژه با عبور از خاک افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی را با کشورهای جنوب آسیا وصل می‌کند.

پروژه راه آهن سه‌جانبه ازبیکستان – افغانستان – پاکستان ۷۶۰ کیلومتر طول دارد و هزینه ساخت آن ۴.۸ میلیارد دالر امریکایی برآورد شده است.

طرح ساخت خط آهن افغان-ترانس میان افغانستان، پاکستان و اوزبیکستان برای ایجاد شاهراه اقتصادی که آسیای میانه را با بندرگاه‌های آبی پاکستان وصل کند، در سال ۲۰۱۸ ارائه شد.

هزینه ساخت این راه آهن، بیش از چهارونیم میلیارد دالر برآورده شده و ۵۷۳ کیلومتر درازا دارد.

برپایه این طرح، این راه آهن از ترمذ اوزبیکستان آغاز می‌شود و پس از عبور از شهرهای مزارشریف و کابل به پیشاور پاکستان می‌رسد.

بر‌اساس مطالعات ابتدایی، ساخت این راه آهن پنج سال زمان می‌گیرد تا تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *