دو حزب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شریف توافق کردند

دو حزب بزرگ پاکستان اواخر روز سه‌شنبه ۲۰ فوریه پس از مذاکرات فشرده اعلام کردند که برای تشکیل یک دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف به توافق دست یافته‌اند.

توافق حزب مردم پاکستان و حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) به بن‌بست سیاسی در پاکستان پس از انتخابات ۸ فبروری که در آن هیچ حزبی حائز اکثریت قاطع نشد، پایان می‌دهد.

به گزارش کابل۲۴؛ این دو حزب در انتخابات ۸ فبروری پاکستان، کرسی‌های کمتری از نامزدهای مستقل که از پشتیبانی عمران خان، نخست‌ وزیر پیشین زندانی این کشور برخوردار هستند، به دست آوردند.

نامزدهای وفادار به آقای خان در انتخابات پارلمانی اخیر پاکستان توانسته‌اند ۹۳ کرسی را از آن خود کنند که کمتر از حد لازم برای تشکیل دولت است.

بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان در یک نشست خبری در کنار شهباز شریف از حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) اعلام کرد که در این دولت ائتلافی، شهباز شریف نخست‌وزیر جدید پاکستان خواهد بود.

رهبران این دو حزب همچنین خبر دادند که براساس توافق صورت گرفته، آصف علی زرداری نامزد این ائتلاف برای ریاست جمهوری پاکستان خواهد بود.

به گزارش رویترز، در انتخابات پارلمانی اخیر پاکستان، حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) ۷۹ کرسی و حزب مردم پاکستان ۵۴ کرسی را به دست آورده‌اند.

بنابراین دو حزب بزرگ پاکستان با ائتلاف می‌توانند دولت آینده این کشور را تشکیل دهند، زیرا بیش از نیمی از آرای مورد نیاز در پارلمان پاکستان با ۲۶۵ کرسی را به دست آورده‌اند.

اوایل روز سه‌شنبه، حزب «تحریک انصاف» به رهبری آقای خان خواستار استعفای رئیس کمیسیون انتخابات پاکستان به دلیل برگزاری انتخابات به شیوه «ناعادلانه» شد.

حزب تحریک انصاف بر این نظر است که رأی‌گیری اخیر با تقلب همراه بوده است تا هواداران آقای خان به قدرت نرسند.

نامزدهای مورد تایید آقای خان برای انتخابات پارلمانی پاکستان به جای رقابت زیر پرچم حزبی، مجبور شدند به صورت مستقل در این انتخابات شرکت کنند.

آقای خان، نخست وزیر پیشین پاکستان در جنوری ۲۰۲۴ برای تحمل مجازات ده سال حبس، راهی زندان شد. او در سال ۲۰۲۲ از قدرت برکنار شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *