قطر ۱۰ مرکز صحی در افغانستان ایجاد می‌کنند

جمعیت هلال احمر قطر (کیوآرسی‌اس) اعلام کرده که قرار است این نهاد ۱۰ مرکز صحی در مناطق محروم افغانستان ایجاد کند.

کیوآرسی‌اس یک‌شنبه‌شب، ۶ جوزا، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این پروژه به هدف ارایه مراقبت‌های اولیه صحی و ارتقای خدمات صحی برای مادران و کودکان در افغانستان تطبیق خواهد شد.

به گزارش کابل۲۴، محمدصلاح ابراهیم، مسوول بخش کمک و توسعه بین‌المللی جمعیت هلال احمر قطر گفته است که این مراکز سالانه برای ۲۵۰ هزار مادر و کودک خدمات صحی ارایه خواهد کرد.

مسوولان هلال احمر قطر در مورد هزینه این پروژه جزییاتی ارایه نکرده‌اند.

ابراهیم همچنان در سفرش به افغانستان همکاری جمعیت هلال احمر قطر را با موسسه «سی‌اچ‌سی» در بخش ارایه دوا، لوازم و تجهیزات صحی و غیرصحی و آموزش کارمندان صحی تا سال ۲۰۲۷ تمدید کرده است.

براساس بیانیه، این نهاد با کمک مالی صندوق توسعه قطر (کیواف‌اف‌دی) توافق‌نامه‌ای را با جمعیت هلال احمر افغانی، برای ارایه کمک‌های غذایی به خانواده‌های آسیب‌پذیر از رویدادهای طبیعی در کشور امضا کرده است.

قرار است از این پروژه ۸۰۰ خانواده در ولایات فراه، فاریاب و هلمند بهره‌مند شوند.

این در حالی است که پیشتر جمعیت هلال احمر افغانی به‌منظور فراهم‌سازی زمینه تداوی ۱۶۹ کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب با هلال احمر قطر تفاهم‌نامه امضا کرده بود.

این تفاهم‌نامه روز شنبه، ۲۹ ثور، میان مولوی مطیع‌الله خالص، رییس جمعیت هلال‌ احمر و محمدصالح ابراهیم، مدیر بخش کمک و توسعه بین‌المللی هلال احمر قطر امضا شده است.

این نهاد با نشر بیانیه‌ای در صفحه اجتماعی ایکس نگاشته که خالص هنگام امضای این تفاهم‌نامه خواستار کمک سایر نهادهای مددرسان برای درمان کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب شده است.

به گفته وی، جمعیت هلال احمر افغانی در دو سال گذشته حدود سه هزار و ۹۴ کودک مبتلا به این بیماری را جهت تداوی به شفاخانه‌های داخلی کشور معرفی کرده است.

براساس این بیانیه، هنوز هزاران کودک مبتلا به سوراخ قلب در انتظار تداوی هستند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *