هشدار عربستان نسبت به گرمای بیش از حد در مراسم حج

عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱۵ جوزا (۴ جون) با هشدار نسبت به طاقت‌فرسا شدن هرچه بیشتر گرما در مراسم حج، از افزایش میانگین دمای هوا تا ۴۴ درجه سانتیگراد خبر داد.

بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی عربستان سعودی، میانگین دمای هوا در شهرهای مکه و مدینه در زمان مراسم حج امسال یک‌ونیم تا دو درجه سانتیگراد از حد نرمال بالاتر خواهد رفت.

کابل ۲۴: ایمن غلام، رییس این اداره گفت که به حساب پیشبینی‌ها رطوبت هوا ۲۰ در صد و احتمال باران صفر در صد خواهد بود.

مناسک حج به تاریخ ۱۴ جون آغاز می‌شود

همچنین پیش‌بینی‌های این سازمان نشان می‌دهند که رطوبت هوا ۲۵ درصد و احتمال بارندگی صفر درصد خواهد بود.

در همین زمینه، علی مرعشی، رئیس ستاد مرکز پزشکی حج و زیارت ایران با اشاره به افزایش دمای هوا در عربستان سعودی اعلام کرد که تعداد زائران ایرانی بستری‌شده در بیمارستان‌ها تا روز سه‌شنبه به ۴۰ نفر رسیده است.

بر اساس آمارهای رسمی، بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مسلمان در مراسم حج سال گذشته شرکت کرده بودند.

به گفته مقام‌های عربستان سعودی، در مراسم حج سال گذشته بیش از ۲۰۰۰ مورد گرمازدگی در میان زائران حج به دلیل افزایش دمای هوا تا ۴۸ درجه سانتیگراد اتفاق افتاده است.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی کشورهای مختلف، در مراسم حج سال گذشته دست‌کم ۲۴۰ زائر که بیشترشان تبعه اندونزیا بودند، جان‌باختند.

سال گذشته، مسئولان حج ایران با اعلام اینکه تعداد زیادی از زائران ایرانی گرمازده شده‌اند، از جان‌باختن ۲۲ زائر ایرانی خبر دادند.

عربستان سعودی آماری در مورد تعداد جان‌باختگان در مراسم حج سال گذشته ارائه نکرده است.

پارسال سهمیه حج افغانستان ۳۰ هزار نفر بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *