طالبان استفاده از اره برقی را ممنوع کردند

کابینه «امارت اسلامی» در نشستی فیصله کرده‌است که استفاده از اره برقی برای قطع جنگلات ممنوع شود و استفاده‌کنندگان مجازات شوند.

نشست کابینه، روز دوشنبه، ۱ قوس به ریاست ملاحسن آخوند؛ رییس الوزرای حکومت طالبان برگزار شده و در آن درباره معلوم‌شدن سرنوشت زندانیان، تثبیت و بررسی خانه‌ها و موترهای مقامات پیشین، جلوگیری از قطع جنگلات و سایر موارد گفتگو شده‌است.

اداره امور «امارت اسلامی» در اعلامیه‌ای گفته‌است که در این نشست، نظر و طرح هیأت تعیین‌شده برای جلوگیری از قطع جنگلات تایید شده‌است. اعلامیه افزوده که این هیأت موظف شده تا به ولایات سفر کند و از قطع جنگلات جلوگیری کند.

در ادامه آمده‌است: «همچنان استفاده از اره برقی به خاطر قطع جنگلات و درخت‌ها به طور مطلق منع گردید و عاملان آن قابل مجازات دانسته شدند.»

در نشست روز دوشنبه کابینه همچنین کمیسیونی به ریاست رییس عمومی اداره عملیاتی و حمایوی اداره امور و نمایندگان وزارت‌های داخله، دفاع، استخبارات و شهرداری کابل به منظور تثبیت و بررسی خانه‌ها و وسایط مقامات قبلی و آن‌هایی که مالکان نامشخص دارند، توظیف شده‌است.

این کمیسیون موظف شده تا پس از بررسی دقیق، خانه‌ها و وسایط را به مالکان آن بسپارد.

در بخشی از خبرنامه گفته شده که در این جلسه کابینه، به منظور تثبیت و بررسی خانه ها و وسایطی که مربوط به مقامات حکومت قبلی بوده و یا اینکه مالکان آن مشخص نیست، کمیسیونی به رهبری مولوی عبدالسلام حقانی، رئیس عمومی اداره عملیاتی و حمایوی اداره امور و با عضویت نمایندگان وزارت داخله، دفاع، ریاست استخبارات و شهرداری و سمع شکایات تشکیل گردد.

در این خبرنامه گفته شده که این کمیسیون در مورد این خانه ها و وسایط، بررسی شان را انجام خواهند داد و سپس به مالک شان سپرده خواهند شد

اداره امور گفته که در این نشست درباره بررسی اسناد فارغان مدارس و قرارداد اپتا نیز بحث شده و تصامیم مهم گرفته شده؛ اما به جزئیات آن اشاره‌ای نکرده‌است.

قاچاق چوپ درختان و جنگلات کشور چندین سال است که ادامه دارد. جنگلات ولایت‌های کنر، نورستان و ولابت‌های جنوبی اغلب به پاکستان قاچاق می‌شوند.

هنوز روشن نیست که کابینه طالبان چطور روی قطع جنگلات و قاچاق آن تمرکز جوی کرده

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *