حوثی‌های یمن پهپاد ۳۲ میلیون دالری امریکا را سرنگون کردند

دو مقام امریکایی روز سه‌شنبه گفتند که یک پهپاد «ام‌کیو-۹» ارتش ایالات متحده امریکا در نزدیکی یمن از سوی حوثی‌ها سرنگون شد.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز؛ یکی از مقامات که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت: «اطلاعات اولیه نشان می‌دهد پهپاد امریکایی ساخت جنرال اتمیکس روز دوشنبه در نزدیکی حدیده مورد اصابت قرار گرفته است.» این مقام گفت اطلاعات می‌تواند تغییر کند. وی با این حال نگفت که این پهپاد در حریم بین‌المللی هوایی پرواز می‌کرد یا خیر.

این نوع پهپاد ساخت جنرال اتمیکس، ۳۲ میلیون دالر قیمت دارد.

مقام دوم گفت که این پهپاد از سوی موشک زمین به هوای حوثی‌ها که از نزدیکی حدیده شلیک شده بود سرنگون شد.

اظهارات مقامات امریکایی، ادعای حوثی‌ها مبنی بر سرنگونی یک پهپاد را در نزدیکی شهر بندری حدیده تایید می‌کند.

یک پهپاد «ام‌کیو-۹» دیگر در ماه نوامبر از سوی حوثی‌ها سرنگون شد. پیش از این نیز دو پهپاد دیگر در سال ۲۰۱۹ از سوی این گروه ساقط شده بود.

این نوع پهپادها هم برای نظارت و هم برای حمله استفاده می‌شوند. این نوع پهپاد یک هواپیمای بدون سرنشین بزرگ است که از راه دور از سوی یک تیم دو نفره متشکل از یک خلبان و یک خدمه هواپیمایی اداره می‌شود.

این هواپیما مجهز به موتور هانیول، ایستگاه کنترل زمینی و تجهیزات ماهواره‌ای است.

ریپرها به‌طور منظم در طول جنگ عراق و افغانستان برای نظارت و حملات هوایی مستقر شده بودند. این پهپادها را می‌توان به هشت موشک هدایت شونده لیزری از جمله موشک‌های هلفایر و دیگر مهمات پیشرفته مجهز کرد. ریپرها با توانایی گشت‌زنی بر روی اهداف به مدت بیش از ۲۷ ساعت می‌توانند مسلح یا غیرمسلح باشند.

بال‌های این پهپاد ۲۰ متر طول دارند و وزن آن ۲۲۲۰ کیلوگرم است. این پهپاد در سال ۲۰۰۷ عرضه شد. طبق گفته شرکت سازنده، این پهپاد می‌تواند با حداکثر سرعت ۲۷۵ مایل در ساعت حرکت کند. برخی از مدل‌های این پهپاد قادر به پرواز مداوم تا ۳۴ ساعت هستند.

با وجود آنکه این نوع پهپاد می‌تواند بمب و موشک را رها کند اما به‌دلیل سرعت پایین و نداشتن قابلیت‌های دفاعی در برابر حمله آسیب‌پذیر است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *