وست: اگر روسیه و چین طالبان را به رسمیت بشناسند، امریکا این کار را نخواهد کرد

توماس وست؛ نماینده ویژه امریکا برای افغانستان گفته‌است که نشانه‌هایی برای به رسمیت‌شناختن حکومت طالبان از سوی چین و روسیه وجود ندارد. او تاکید کرده که اگر روسیه و چین طالبان را به رسمیت بشناسند، امریکا هرگز این کار را نخواهد کرد.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان، روز سه‌شنبه، ۲ قوس در گفتگو با صدای امریکا گفته‌است که واشنگتن در مورد سیاست پاکستان درباره افغانستان نگران است.

او افزوده که پاکستان هم در مورد سیاست امریکا در مورد افغانستان ابراز نگرانی کرده‌؛ اما این نگرانی‌ها در برخی موارد باعث اختلاف نظر امریکا و پاکستان شده‌است.

این در حالی‌ است که پس از چند ماه از تشکیل حکومت طالبان تاکنون هیچ کشوری آن‌ها را به رسمیت نشناخته‌است.

اما حکومت طالبان بارها از جامعه جهانی خواسته که اگر خواهان تعامل با حکومت آن‌هاست، اول آن‌ها را به رسمیت بشناسد.

امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت امور خارجه طالبان پیش از این در یک نامه سرگشاده از کنگره امریکا خواستار آزادی ۹٫۵ میلیارد سرمایه افغانستان شده بود؛ اما توماس وست گفته است: «ما روشن کردیم که اگر آنان [طالبان] برای رسیدن به قدرت، مسیر نظامی را انتخاب کنند، کمک‌ها ناپدید خواهد شد و این چیزی است که رخ داده‌است.»

او گفته است که مسدود کردن دارایی‌های افغانتستان مشکلات پیچیده قضایی دارد و به همین دلیل در حال حاضر امکان انتقال پول از این حساب به حساب دیگر وجود ندارد.

به گفته توماس وست، در کنار میلیاردها دالر سرمایه افغانستان در بانک‌های امریکا، حدود دو میلیارد دیگر در بانک‌های خارجی وجود دارد که مشکل مشابه در زمینه انتقال به حساب دیگر وجود دارد.

پیش از این هم واشنگتن بارها تاکید کرده بود که دارایی‌های افغانستان در بانک‌های این کشور را آزاد نخواهد کرد؛ اما طالبان همواره خواستار رهایی این پول شده‌اند.

این در حالیست که چین و روسیه با طالبان نزدیک هستند. ریس جمهوری روسیه پس از میزبانی از نشست طالبان در مسکو گفت سوریه به زودی طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج می‌کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *