طالبان: نام مسعود و مزاری از تمام جاده‌ها برچیده شود

دولت موقت طالبان دستور داده‌است تا تمام‌ جاده‌ها و چهار راهی‌هایی که به نام‌ عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی و احمد شاه مسعود؛ نامگذاری‌ شده، تغییرنام داده شود.
در نامه منتسب به اداره امور حکومت طالبان که عنوانی وزارت اطلاعات و فرهنگ نوشته شده‌، آمده‌است که «تمام جاده‌ها و چهار راهی‌ها که به نام مزاری و مسعود است تغییر نام داده و مطابق شئونات اسلامی نامگذاری شود».

این در حالی است که طالبان نام «چوک مزاری» در شهر بامیان را به نام «چوک قرآن» تغییر داده‌اند.

سیف‌الرحمان محمدی؛ رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفته‌است که پس مسلط شدن طالبان بر افغانستان نام دو چهارراه در این ولایت تغییر یافته است. به گفته او، چوک «شهید مزاری» به چوک قرآن و چوک «شهید جواد ضحاک» به چوک شهدا تغییر نام یافته‌است.

چوک مزاری با تندیس نشسته و زندگی‌نامه عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی طراحی شده‌بود؛ اما در روزهای نخست تسلط طالبان بر کشور، شب‌هنگام تندیس عبدالعلی مزاری  منفجر شد.

گفته می‌شود تندیس مزاری در شهر مزار شریف نیز تخریب شده‌است.

محمد محقق؛ رهبر حزب وحدت مردم افغانستان گفته‌‌است که در واکنش به این موضوع گفته‌است که تخریب تندیس‌هاى مزارى در بامیان و شهر مزار شریف یک کار عقده مندانه و اهانت به مردم هزاره و جامعه تشیع افغانستان است.

در روزهای نخست ورود طالبان به بامیان مجسمه‌ عبدالعلی مزاری نیز در این چوک منفجر شده‌بود.

سیف‌الرحمان محمدی؛ رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفته‌است که پس مسلط شدن طالبان بر افغانستان نام دو چهارراه در این ولایت تغییر یافته است.

به گفته او، چوک «شهید مزاری» به چوک قرآن و چوک «شهید جواد ضحاک» به چوک شهدا تغییر نام یافته‌است.

او افزوده که ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان در حال حاضر برنامه‌ای برای تغییر نام دیگر اماکن و جاده‌های بامیان ندارد.

این چوک پیش از روی‌ کارآمدن «امارت اسلامی» با تندیس نشسته و زندگی‌نامه عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی طراحی شده‌بود؛ اما در روزهای نخست تسلط طالبان بر کشور، شب‌هنگام تندیس عبدالعلی مزاری در چوک موسوم به «شهید مزاری» منفجر شد.

 

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *