برای نخستین بار یک‌زن معاون دبیرکل واتیکان شد

راهبه ۵۲ ساله ایتالیایی به عنوان دبیر کل، مسئولیت نظارت بر عملیات اداری از جمله موزه‌های واتیکان، اداره پست و پلیس را بر عهده خواهد داشت. به این ترتیب وی بلندمرتبه‌ترین زن در کوچکترین دولت جهان است.

یک زن برای نخستین بار در تاریخ از سوی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به سمت معاون دبیرکل واتیکان منصوب شد که دومین مقام مهم در این دولت محسوب می‌شود.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از روزنامه فرانسوی لوفیگارو، «خواهر رافائلا پترینی»، زن ۵۲ ساله ایتالیایی به موجب تصمیم پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به سمت معاون دبیرکل دولت واتیکان منصوب شد که این تصمیم تاریخی پاپ حاکی از تمایل وی برای ایجاد برابری جنسیتی در کلیسا است. پاپ فرانسیس همواره گفته است که هیچ دلیلی نمی‌بیند که یک زن به پست‌های ارشد و برتر در واتیکان دست نیابد.
این روزنامه فرانسوی افزود: راهبه ۵۲ ساله ایتالیایی به عنوان دبیر کل، مسئولیت نظارت بر عملیات اداری از جمله موزه‌های واتیکان، اداره پست و پلیس را بر عهده خواهد داشت. به این ترتیب وی بلندمرتبه‌ترین زن در کوچکترین دولت جهان است. موقعیت جدید «خواهر پترینی» را می‌توان با جایگاه معاون فرماندار یک ایالت یا معاون شهردار در یک شهر مقایسه کرد.

به نوشته لوفیگارو، انتصاب «خواهر پترینی» در چنین سمتی، دنباله تغییر نگرش و سیاست‌هایی است که در چند سال اخیر از سوی پاپ فرانسیس ۸۴ ساله دنبال شده است. گرچه «پترینی» نخستین زنی نیست که از سوی پاپ در سمت رسمی گماشته می‌شود و پیش از او نیز خانم «ناتالی بکر» فرانسوی به عنوان معاون امور اسقف‌ها منصوب شده بود و یا زنان دیگری نیز برخی سمت‌های ارشد را عهده دار بوده اند، اما تاکنون هیچ زنی در چنین پست بلندمرتبه‌ای قرار نگرفته بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *